Wybierasz fotografa ślubnego? Zadaj mu te pytania przed podpisaniem umowy

Przed podpisaniem umowy upewnij się, że Twój fotograf ślubny odpowiedział na wszystkie potrzebne pytania. Po co? Byś miał/a pewność, że wszystko odbędzie się tak, jak zaplanowaliście na ten wyjątkowy dzień. Wybór fotografa to bardzo ważna decyzja. Dzięki zdjęciom zyskacie wyjątkową pamiątkę na całe lata, którą będziecie się cieszyć i pokazywać dzieciom, wnukom, czy znajomym. Oto pytania, które warto, a wręcz trzeba zadać fotografowi, zanim dojdzie do podpisania umowy.

Foto: uwiecznieni.pl

Czy Twój fotograf będzie fotografował jeszcze jakieś inne wydarzenie w dniu Twojego ślubu?

Upewnij się, że Twój fotograf jest w pełni dostępny w dniu Twojego ślubu. Jeśli odpowiedź brzmi tak, upewnij się, że fotograf jest dostępny w godzinach o które prosisz w ramach umowy, na wypadek gdyby Twój fotograf zamierzał obsługiwać inne wydarzenie w tym dniu. Unikniesz w ten sposób stresu i sytuacji w której fotograf spóźnia się na Twoje wesele lub wychodzi przed ustalonym czasem.

Co wyróżnia jego styl na tle innych fotografów?

Foto: http://lublin-fotografia-slubna.pl/

Sprzęt jakiego używa fotograf ślubny jest bardzo istotny, pamiętajcie jednak, że fotografia ślubna to coś więcej niż tylko umiejętność obsługiwania aparatu. Oprócz prośby o przedstawienie portfolio ślubnego nie bójcie się zadawania pytań co do sposobu organizacji sesji ślubnej. Dowiedzcie się, jak pracuje wasz fotograf, czy jest osobą wchodzącą w interakcje z gośćmi, czy raczej wtapia się w tłum, uchwytując najpiękniejsze chwile i jest on wręcz niewidoczny? Wbrew pozorom to naprawdę bardzo ważne.

Czy fotograf robił już wcześniej zdjęcia w ustalonym na sesję miejscu?

Jeśli fotograf jest dobrze zaznajomiony z miejscem wybranym na sesję ślubną, czy z salą weselną / kościołem w których odbywa się uroczystość, wie dobrze gdzie najlepiej robić wam zdjęcia. Zna najlepsze kąty i ciekawe sposoby na oświetlenie zdjęć, może również różne pomysły na zdjęcia, których z pewnością nie rozważałby w innych lokalizacjach.

Jak wielu fotografów będzie wykonywać zdjęcia ślubne?

Foto: http://www.jaceksiwko.com

Jeśli zamawiasz fotografa w studiu fotograficznym nie zakładaj, że fotograf z którym konsultujesz wszystkie kwestie dotyczące zdjęć ślubnych będzie wykonywał je na Twoim weselu. Dowiedz się, który z fotografów będzie obecny na waszym przyjęciu, w kościele i na sesji i poproś o spotkanie z nim / nią. Dzięki temu zyskasz pewność, czy będzie Wam się dobrze pracować razem. Jeśli na Twoim ślubie pojawi się więcej niż jeden fotograf upewnij się, czy nie będzie dodatkowej opłaty za tę usługę.

O której godzinie przyjedzie i jak długo pozostanie na ślubie?

Foto: http://mad-studio.net.pl/

To pytanie istotne zwłaszcza w przypadku fotografów, którzy mają zarezerwowany dzień dla więcej niż jednej pary weselnej. Upewnij się w jakich dokładnie godzinach pracować będzie Twój fotograf, co koniecznie zawrzyj w umowie. W przypadku jednego fotografa zapytaj co zrobi w sytuacji awaryjnej, np. jeśli zachoruje w przeddzień ślubu, czy jeśli jego aparat zepsuje się, etc.

Jakie pakiety oferuje fotograf?

Zapoznaj się z usługami jakie oferuje fotograf. Dowiedz się o terminach przygotowania gotowych produktów oraz zasad ich zwrotu. Jeśli chcesz dostosować pakiet do swoich indywidualnych potrzeb, wyjaśnij swoje potrzeby i potwierdź je odpowiednim zapisem w umowie.

Czy będę posiadać cyfrowe prawa do swoich zdjęć ślubnych?

Foto: ww.bachulski.com

Jeśli planujesz dzielenie się fotografiami ślubnymi z przyjaciółmi na Facebooku (lub innym miejscu na internecie) pamiętaj o zadaniu tego pytania. Zabezpieczenie cyfrowych praw do fotografii ślubnej pozwoli Ci udostępniać Twoje zdjęcia na portalach społecznościowych bez znaków wodnych.

W jaki sposób będą retuszowane zdjęcia?

Niektórzy fotografowie pokażą Ci zdjęcia nietknięte przed retuszem. Zapytaj jak planują zoptymalizować je poprzez retuszowanie i dostosowywanie kolorów, dzięki  czemu będziesz wiedzieć, czego się spodziewać. Jeśli fotograf chciałby podzielić się swoimi zdjęciami w czasopismach, na blogach, czy w innych cyfrowych publikacjach, może mieć to wpływ na sposób w jaki edytowane są zdjęcia.

Kiedy otrzymamy gotowe zdjęcia?

Foto: https://adammolka.com

Odbieranie zdjęć to ekscytujący czas, a najprawdopodobniej chcesz udostępnić Twoje zdjęcia tak szybko, jak to możliwe! Pamiętaj, że może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy, aby sfinalizować umowę, więc wyjaśnij to wcześniej z fotografem.

 

 

 

 

 

    1. Adrian M. 3 listopada 2017
    2. Fotograf Częstochowa 4 listopada 2018

    Add Your Comment